Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Rozmnażanie


Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy rozmnażać myszoskoczki, czy nie, należy się zastanowić, co zrobisz z młodymi. Para myszoskoczków w ciągu swojego czasu reprodukcji jest w stanie spłodzić około 50 młodych. Stąd bardzo łatwo jest pozwolić sprawom się wymknąć spod kontroli, a potem nie mieć co zrobić z młodymi, które będą potrzebowały domów.

Myszoskoczki są dojrzałe płciowo w wieku 4 miesięcy. Jeśli sparujesz ze sobą dorosłego samca i młodą samiczkę, to może się okazać, że dojrzeje ona płciowo nieco szybciej. Samice lubią zaloty wieczorem, a sam proces jest długi i dość hałaśliwy, bo składa się na niego tupanie łapami, gonienie po klatce oraz wiele stosunków w bardzo krótkim czasie.


miot gerbili suwaków myszoskoczków

Świeżo urodzony miot

Ciąża trwa około 21 do 25 dni i kończy się porodem. Myszoskoczki dobrze się kryją ze swoją ciążą i aż do ostatnich dni możesz się niczego nie spodziewać. Dopiero na 2-3 dni przed porodem brzuch samicy może wyglądać na nieco spuchnięty. Jej zachowanie także się zmieni, a obecność samca w norce stanie się w tym czasie niepożądana. Matki myszoskoczków nie potrzebują pomocy w porodzie i zazwyczaj pierwszy sygnał porodu, jaki dostaniesz, to będzie już kwilenie młodych.

Należy pamiętać, że myszoskoczki nie różnią się tu niczym od pozostałych gryzoni i samica będzie w stanie kopulować z samcem jeszcze tego samego dnia, w którym urodziła. Jednak podczas karmienia młodych zapłodnienie nowych komórek jajowych jest opóźnione, w związku z czym następny miot pojawi się między 28 a 43 dniami po urodzeniu pierwszego miotu.

Myszoskoczki zazwyczaj rodzą około 5-6 młodych w jednym miocie, ale liczba ta może się wahać pomiędzy 3 a 9. Niestety, w rzadkich przypadkach, gdy rodzi się tylko dwójka młodych, matka może nie mieć wystarczającego bodźca, by się nimi zajmować i mogą one zdechnąć po jednym lub dwóch dniach. Jeśli akurat masz inną parkę myszoskoczków, to młode w takich okolicznościach można oddać do adopcji tej innej parce. Ta sama sztuczna może się nawet udać z gryzoniami innych gatunków takich jak myszy i szczury.

Gdy będziesz obserwować matkę z młodymi, to pewnie zauważysz, że matka je traktuje bardzo szorstko. Będzie je często przenosić, rozdzielać na dwie grupy, przepychać je łapkami, gdy sprząta lub urządza gniazdo. Ale nie martw się - to są wszystko bardzo naturalne czynności, a młode bardzo rzadko doznają z tego powodu krzywdy.

Raz na jakiś czas matka zbierze młode i będzie je karmić. Jeśli ojciec będzie akurat w klatce, to on także pomoże w opiece nad młodymi - tak naprawdę, to jeśli mu dać taką możliwość, to będzie on pełnić bardzo ważną rolę w wychowaniu potomstwa. Będzie je ogrzewał i czyścił i w miarę ich dorastania i chęci eksploracji będzie je łapał i wkładać z powrotem do norki, jeśli zdarzy im się ją opuścić. Młode myszoskoczki rodzą się zupełnie nagie, bez sierści, a ich oczy i uszy są zarośnięte. Jedynie więc, co mogą robić, to piszczeć, wiercić się i ssać. Nie potrafią regulować swojej własnej temperatury i są zależne od swoich rodziców we wszystkich aspektach, zwłaszcza we właściwym ogrzaniu. Młode rozwijają się stałym tempem aż do 17-18 dnia życia, kiedy to otwierają oczy - dopiero wtedy będą wyglądać jak wersje miniaturowe myszoskoczków. Do tego czasu zdążą im się rozwinąć już zęby i będą próbowały żuć karton, wiórki drewniane oraz twarde jedzenie. Aż do tej pory młode będą kompletnie zależeć od mleka swojej matki.

Odstawianie mleka odbywa się około 4 tygodnia życia. W tym wieku myszoskoczki zupełnie się już przestawią na twarde jedzenie, zwłaszcza małe nasiona; będą też pić z poidełka i szybko przestaną ssać matkę.

Aby mieć pewność, że młode myszoskoczki zakończą swój rozwój społeczny i emocjonalny, nie powinno się ich oddzielać od rodziców przynajmniej do 6 tygodnia życia, kiedy to będą w pełni samodzielne. Można je trzymać w jednej klatce z rodzicami aż do 8 tygodnia życia.

Nie musisz się martwić o to, że młode zaczną ze sobą kopulować, ponieważ nie są one w tym wieku dojrzałe płciowo. W warunkach naturalnych młode byłyby zachęcane do tego, by opuścić rodzinną norkę w poszukiwaniu własnego terytorium. W niewoli, co oczywiste, nie mogą tego zrobić, dlatego bardzo ważne jest, aby oddzielić dzieci od rodziców, zanim dojdzie do konfliktu między nimi.


Zdjęcia użytkowników

Komentarze

Piotrek, 5 maja 2024

Czy myszoskoczki mogą zjadać młode


Denis, 26 marca 2020

Czy myszoskoczki zjadają młode?